2021-01-14

Nauka języków on-line a zwrot kosztów za zajęcia stacjonarne

KORONAWIRUS

Pandemia koronowirusa nastręcza przedsiębiorcom wielu problemów. Jak się okazuje także szkołom językowym, które dość szybko przeszły z zajęć stacjonarnych na te prowadzone w formule on-line.

Pytanie:
Prowadzę szkołę językową. Nasi uczniowie opłacają czesne na rok z góry, czy fakt braku możliwości udziału ucznia w prowadzonych obecnie zajęciach on-line uprawnia go do zwrotu kosztów czesnego, jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

Odpowiedź:
Stosunek prawny łączący szkołę językową z uczniem zakwalifikować należy jako umowę o świadczenie usług edukacyjnych. A co za tym idzie – na mocy art. 750 Kodeksu cywilnego (K.c.) – należy do niej stosować odpowiednio przepisy o zleceniu. Wobec braku dodatkowych informacji w treści pytania przyjęto założenie, że umowa nie zawierała jakichkolwiek regulacji dotyczących sposobu rozliczeń pomiędzy stronami w przypadku niemożności spełnienia świadczenia przez szkołę w formie przewidzianej w umowie. Wskazać jednak należy, że zasadne jest i w pełni pożądane, aby uregulować tę problematykę bezpośrednio w treści umowy.

Mając na uwadze treść pytania należy założyć, że umowa przewidywała świadczenie usług edukacyjnych w formie stacjonarnej. Jeżeli szkoła językowa w trakcie realizacji przedmiotu umowy stanęła przed koniecznością świadczenia usług edukacyjnych w innej formie niż przewidziana w umowie, wówczas uczeń skorzystać będzie mógł m.in. z przewidzianego w art. 746 § 1 K.c. uprawnienia do wypowiedzenia umowy.

PEŁNA TREŚĆ ARTYKUŁU DOSTĘPNA NA WWW.FIRMA.RP.PL